Ako si vybrať batožinu

Tipy ako vybrať ideálnu batožinu pre Vašu rodinu

Vybrať si správnu batožinu - fakt nie je jednoduché. Preto sme pre Vás pripravili odporúčania ako vybrať ideálnu batožinu. Veríme, že Vám naše tipy pomôžu a v prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte.

 

Cestujeme lietadlom

Je na individuálnom zvážení cestujúceho zvoliť si vhodný typ kufra alebo cestovnej tašky. Všeobecne platí, že čím je batožina skladnejšia, jednoliatejšia, pevnej konštrukcie a chránená cestovným zámkom, o to je na cestovanie leteckou dopravou vhodnejšia. Netreba sa báť mýtu, že plastové kufre budú ťažšie ako textilné. Dnes sú vyrábané z termoplastov, ktoré po spracovaní majú extrémne nízku váhu a ponúkajú výnimočnú odolnosť voči nárazom.

Batožinu, ktorú odovzdávame na check-in pulte leteckému dopravcovi odporúčam, aby bola z tvrdého materiálu, teda plastu. Plastové kufre sú viac masívne a chránia obsah pri nakladaní do batožinového priestoru. V prípade príručnej batožiny by mal cestujúci klásť väčší dôraz na jednoduchú manipulovateľnosť, nakoľko batožinu si berie so sebou na palubu lietadla a absolvuje s ňou všetky formálne úkony na letisku. Menej dôležitý je v tomto prípade materiál, z akého je príručná batožina zhotovená. Dôležité je, aby spĺňal povolené rozmery predpísané konkrétnou leteckou spoločnosťou. Väčšinou požadované rozmery príručnej batožiny sú 55 x 40 x 20 cm a váha do 10kg.

Z dôvodu limitovanej kapacity niektorých lietadiel sa môžu uplatňovať prísnejšie obmedzenia rozmerov prípadne hmotnosti danej batožiny, preto je dôležité si túto informáciu zistiť od leteckej spoločnosti ešte pred cestou.

Vyvarujte sa batožine, ktorej súčasťou je množstvo úchytiek, zipsov, strapcov, popruhov či vreciek, je náchylnejšia na poškodenie na batožinových pásoch pri prechode bezpečnostnou kontrolou.

 

Cestujeme autom

Pri cestovaní autom či autobusom odporúčam si zvoliť textilnú batožinu. Každá rodina, ktorá cestuje s deťmi pozná, že každý centimeter v aute je vzácny a textilná batožina sa prispôsobí v priestore.

 

Veľkosť kufra

Batožinu kúpite v rôznych veľkostiach. Vždy je uvádzaný vnútorný rozmer a objem v litroch. Kufre kúpite aj v obrovských veľkostiach, ale vždy treba mať na pamäti, čím väčší objem tým viac doň dáte a pri kufroch s objemom nad 120 l na letisku väčšinou aj priplatíte za hmotnosť batožiny. Preto pre rodiny s deťmi odporúčam na týždennú leteckú dovolenku zabaliť sa do dvoch kufrov s objemom do 100 litrov a príručnej batožiny.

 

O kolieskach

Pri výbere cestovnej batožiny sa stretnete s dvoma výrazmi – spinner a upright. Výrazy sú medzinárodne používané a určujú počet koliesok na batožine. Spinner je označenie pre kufor so štyrmi kolieskami a upright pre dve kolieska. Myslím si, že ani jedna voľba nie jej zlá. Keď ste cestovateľ , ktorý navštevuje letovisko infraštruktúrou, odporúčam výber štvorkolieskovej batožiny, ale pokiaľ sa chystáte do oblastí, kde je väčšinou horší povrch ciest a budete musieť batožinu dlhšie nosiť, tak by som skôr uvažovala o dvojkolieskovej batožine.

 

Lacný či drahý kufor

Neplatí pravidlo, že čím drahší tým lepší. Treba si zvážiť, koľko krát do roka cestujete a či Vám drahý značkový kufor nebude stáť viac na povale ako na hotelovej izbe. Preto by som kúpila kufor od spoločností, ktoré sa venujú cestovnej batožine, vedia poradiť, vybavia prípadnú reklamáciu a po záručný servis. Pre rodiny s deťmi by som odporúčala kvalitný set cestovnej batožiny, ktorú využije aj ocko na pracovnej ceste, ale aj celá rodina na dovolenke.

 

Pre malých cestovateľov 

Aj Vaše deti cestujú k starých rodičom alebo aj oni chcú mať na dovolenke svoj kufrík so svojimi cennosťami? Určite im nebráňte zobrať si so sebou malý ruksak či ľahký kufrík. Detská batožina, je častokrát navrhovaná tak, že kufrík je zároveň odrážadlo, či príručná batožina hoci aj do lietadla.

 

Cestovné doplnky 

Počas cestovania a výletov je bezpečnosť a organizácia vašich dokladov či hotovosti nevyhnutná. Pokiaľ cestujete do USA určite nezabudnite na kúpu uzamykateľného zámku TSA, ktorý zabezpečí colníkom vykonať prehliadku bez poškodenia zámku. Dnes dizajnéri nezabúdajú nielen na bezpečnosť ale aj jedinečnosť a dizajn, preto ku kufru si môžete doladiť menovku na kufor, zámky na kufre, cestovné vankúše a deky.